Niewątpliwie piłka nożna stała się sportem światowym dzięki wielkiej pasji jej kibiców, którzy lubią wywoływać wielkie kontrowersje i debaty na temat każdego zagrania, składu czy po prostu rozmawiać o możliwych do przeprowadzenia transferach między drużynami. Wynika to z konkurencyjnego charakteru tego sportu, który niestety sprzyja kłótniom między kolegami, przyjaciółmi czy członkami rodziny. Ponadto w piłkę nożną gra 270 milionów ludzi, niezależnie od tego, czy są to amatorzy, chłopcy, dziewczęta, profesjonaliści czy półprofesjonaliści (około 4% światowej populacji), a więc na świecie jest około 7,1 miliona drużyn i ponad 2 miliony sędziów.
Skupiając się nieco bardziej na pieniądzach, które generuje piłka nożna, należy wspomnieć, że jest to jeden ze sportów, który obraca najwięcej pieniędzy na świecie, około 500.000 milionów euro rocznie, a szacuje się, że w 2025 roku piłka nożna będzie generować między 750.000 a 800.000 milionów euro rocznie, głównie ze względu na fakt, że jest to jeden ze sportów, które poruszają najwięcej pieniędzy na świecie. 800 miliardów euro, głównie z powodu liczby ludzi, którzy płacą niebotyczne sumy pieniędzy, aby zobaczyć jak grają zawodnicy zarabiający miliony euro, ale to nie jest ich jedyne źródło dochodu, otrzymują również pieniądze dzięki prasie, prawom telewizyjnym, sponsorom itd.
Wszystkie te zasoby ekonomiczne sprawiają, że za piłkarza można zapłacić stratosferyczne kwoty (Neymar Jr 222 mln) lub piłkarz zarabia tak duże pieniądze (Lionel Messi 50 mln rocznie), kwoty, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Innym przykładem są niebotyczne kontrakty ze sponsorami np. kontrakt Cristiano Ronaldo z Nike szacowany na 20-40 milionów euro rocznie. Wraz z pojawieniem się wielkich bogatych biznesmenów w piłce nożnej, osiągnięto również to, że większość zawodników w najważniejszych ligach zarabia miliony rocznie, co jest kwotą nieosiągalną dla większości pracowników w naszym kraju, co oznacza, że wielu piłkarzy nie musi pracować, kiedy przestają grać w piłkę.
Ciekawostką jest fakt, że to angielskie kluby otrzymują najwięcej pieniędzy dzięki umowom telewizyjnym zawieranym pomiędzy klubami oraz telewizją. W latach 2016-2019, pomiędzy wszystkie zespoły angielskiej Premier League, doszły do podziału około 8 000 milionów funtów. Są to liczby, których nie może osiągnąć żadna inna liga, ponieważ tylko Paris Saint Germain, FC Barcelona i Real Madryt mogą konkurować finansowo z wielkimi angielskimi klubami.